WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası

09 Kasım 2020, 23:53
Yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş olan Dupnisa Mağarası mermerler içerisinde gelişen, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmuştur. Toplam uzunluğu 2720 metre olan sistemin üst katını, Kuru ve Kız mağaraları oluşturmaktadır. Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metredir. Son noktası ise, girişten 61 metre daha yukarıda yer alır.
 
Istıranca Dağları'nı derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alır. İlçemize bağlı Sarpdere Köyü yakınındaki mağaraların İstanbul'a uzaklığı 230 kilometredir.
 
Dupnisa mağarası sistemi iki mağaradan oluşur. Üstteki mağara kuru mağara ,allttaki mağara sulu mağara yada dupnisa diye bilinir.Bu iki mağara birbiri ile bağlantılı olup ikisi arasımda 30 mt kot farkı bulunmaktadır.kuru mağara 900 mt sulu mağara 1700 mt olmak üzere toplam uzunluğu 2600 mt olup üstteki mağara sarkıt, dikit,sütun ve damlataş yönüyle sulu mağaraya göre daha zengindir.Sulu mağaranın girişinde karstik olarak oluşmuş bir kemer yer almaktadır.ortalama sıcaklık kuru mağarada 17 derece sulu mağarada ise 10 derecedir. Sulu mağarada ki bu oluşumlar halen devam etmektedir.
 
Eğer şehir dışından ziyarete gelmek istiyorsanız kalacak yeri düşünce etmeyin. Kırklareli'ndeki eviniz Marbes Hotel size kapılarını sonuna kadar açmaktadır.